Helfenburk - test

Zadání:

  1. Otevřete si úkol v učebně (google classroom) - Pokud nemáte přístup do učebny, postupujte podle bodu 2.
  2. Zkopírujte vzorový text do Wordu (microsoft office word), poté najděte pět chyb a opravte je.
  3. Vyprávění rozdělte tak, aby obsahovalo šest odstavců. (podle vzoru)
  4. První řádek v každém odstavci odsaďte pomocí tabulátoru.
  5. Vyprávění dejte nadpis - udělejte ho tučným modrým písmem velikosti 14 a zarovnejte ho na střed. (písmo si zvolte)
  6. Písmo celého vyprávění změňte na Times New Roman velikosti 12.
  7. Zvýrazněte tučný text (podle vzoru)
  8. Celé vyprávění (kromě nadpisu) zarovnejte do bloku.
  9. Z internetu stáhněte fotografii hradu Helfenburk a vložte jí k vyprávění.
  10. Svou práci uložte na plochu ve tvaru Příjmení_třída.doc a pošlete do třídy (google classroom) (Opět, pokud nemáte přístup pošlete mi to na mail frencl@zsvolyne.cz) (Pokud nevíte ani mail pošlete mi dokument přes odkaz uschovna.cz kde vyplníte můj mail a svůj (třeba soukromý mail).


Vzorový text:

Roku 1355, dle nového kalenmáře, císař Karel IV. svým podpisem ze dne 21. května povoluje čtyřem bratřím Rožmberského rodu postavit na hoře Malošíně pevný zámek jako odměnu za pomoc při potlačení povstání v italské Pise. Bratři s výstavbou nového hradu dlouho neotáleli a již roku 1357 je jmenován na Helfenburce první purkrabí Jaroslav Měřička z Vitějovic. O čtrnáct let později od data zakládací listiny, další z purkrabích, Buzek ze Lhoty, vlastním listem oznamuje vladaři na Krumlov, že je zcela dokončen hradní palác. Výstavba hradu ovšem druhou polovinou čtrnáctého století nekončí, ale pokračuje i v první a drohé polovině 15. století, a dle posledních průzkumů pokračovala nadále i v první plovině 16. století. Roku 1580 již hrad svému původnímu účelu neslouží, ale přesto je dále obýván nižším úřednictvem, coby správní středisko celého panství. Roku 1593 poslední z Rožmberků, Petr Vok, prodává hrad s celým panstvím městu Prachatice. Po bitvě na Bílé hoře je majetek města za účast na stavovském povstání císařem Ferdinandem II. zkonfiskován a darován císařově milci Janu Oldřichovi z Egenberku. Po vymření Egenberků roku 1717 přechází majetek včetně hradu a přilehlého panství do vlastnictví Schwarzenberků, kterým je roku 1922 státním výnosem o pozemkové reformě zestátněn. Tímto výnosem přechází Helfenburk do vlastnictví Státních lesů a statků Třeboň, které zříceninu hradu pronajímají Klubu českých turistů, který jej od 20. let minulého století zpřístupňuje veřejnosti. V 90. letech minulého století je na základě zákona o obcích převeden do majetku města Bavorov, které je jeho vlastníkem i v součastnosti a pokračuje v záchraně památky pro budoucí generace návštěvníků. Zajémavost! Také můžete po dohodě přenocovat na nádvoří hradu pod vlastním přístřeškem a za dodržení určených pravidel. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky